WENTYLACJA


Największym problemem naszych mieszkań jest brak dostatecznej wentylacji, która ma wpływ na komfort życia i na stan budynków, w których mieszkamy.

Wymiana okien i docieplenie budynków doprowadziło do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, ale pojawił się problem braku odpowiedniej wentylacji.

Zbyt duża szczelność mieszkań może spowodować ich zawilgocenie, a wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni oraz grzybów, które są dla nas zagrożeniem i mogą się przyczynić do rozwoju chorób nowotworowych.

Skąd wilgoć w mieszkaniu? Oddychamy, pocimy się, w kuchni gotujemy, w łazience suszymy odzież.

Pamiętajmy, że o wiele szybciej ogrzejemy pomieszczenie, które zostało wywietrzone niż to w którym znajduje się wilgoć.

Ogrzewając mieszkanie o wysokim zawilgotnieniu, komfort cieplny uzyskamy dopiero po tym, jak zawilgocone powietrze się osuszy, a może to trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Pierwszym sygnałem zbyt dużej wilgoci w mieszkaniu są skropliny na oknach oraz parapetach, zapach stęchlizny, którego zazwyczaj nie czujemy, a następny to pleśń i grzyb na ścianach.

Zbyt duża szczelność mieszkań powoduje problemy z ciągiem w przewodach wentylacyjnych.

Musimy pamiętać, że tyle powietrza wyleci przewodem wentylacyjnym z mieszkania, ile do niego wleci.

Jeżeli mamy do czynienia ze szczelną stolarką okienną to ciągu w przewodach wentylacyjnych nie będzie albo będzie on zbyt mały. W skrajnych przypadkach może dochodzić do ciągu wstecznego, czyli wdmuchiwania powietrza z kratek wentylacyjnych do mieszkania. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna przy korzystaniu z gazowych podgrzewaczy wody.

Brak świeżego powietrza zabija! Nie dopuśćmy do zawilgocenia naszych mieszkań!

Montujmy nawiewniki najlepiej higrosterowane w naszych oknach oraz odpowiedniej wielkości kratki wentylacyjne w drzwiach łazienkowych, WC oraz kuchni.

Pamiętajmy, że pole powierzchni otworów w dolnej części drzwi powinno wynosić 0,022 m2.

Powierzchnia popularnej tulejki o średnicy 2,6 cm wynosi zaledwie 5,3 cm2. Aby otrzymać powierzchnię 220 cm2, potrzebujemy ich około czterdziestu.

Jeżeli nie chcemy montować w drzwiach kratek lub tulejek wystarczy wykonać podcięcie drzwi o wysokości 2,75 cm (dla drzwi o szerokości 80 cm).

Zakład Kominiarski Jarosław Sprindt

ul. Rybacka 14, 64-850 Ujście

NIP: 7641055470